Specialföreningar

Under läseåret ordnar specialföreningarna bland annat sitzar, temafester och andra evenemang. De flesta evenemang är öppna för alla oberoende vilken specialförening du hör till. Som medlem kommer du förmånligare in på t.ex. fester som ordnas av specialföreningen. Det är via din specialförening du kan beställa en halare åt dig.

Commedia
Commedia rf

Specialföreningen för mediestuderanden.
Färg på halare: Röd
Kontakt: commediarf(a)gmail.com

Styrelsen 2019
Ordförande: Jasmine Laine
Vice ordförande: Anna Standertskjöld
Ekonom: Jakob Bonns
Sekreterare: Elise Åkerblom
Intressebevakning: Kim Westerlund
Evenemangsansvarig:  Isa Antas
SoMe ansvarig: Robert Gummerus
Funktionärer: Nadine Baarman, Maria Bussman & Nestor Lindberg

Ledamöter i Arcada studerandekår – ASKs Fullmäktige 2019
Jasmine Laine & Anna Standertskjöld

Klicka här för att bli medlem i Commedia! 
facebook instagram
Hanse
Handel och Service studerandeförening-HanSe SF rf

Specialföreningen för företagsekonomi och International Business
Färg på halare: Gul
Kontakt: hansecontact(a)gmail.com

Styrelsen 2019
Ordförande: Matias Koskela
Vice Ordförande: Robin Hagberg
Sekreterare: Gina Kurki
Ekonom: Jonnie Lassila
Kommunikations ansvarig: Axel Lehtinen
Marknadsförings ansvarig: Daniella Lassas
Tutor ansvarig: Stella Pettersson
Evenemangsplanerare: Emilia Broman & Niklas Forsman
Funktionärer: Jacob Dahlberg, Sebastian Knappe, Mai Källbacka, Nico Lagus, Andreas Lohse, Lina Reinikainen & Gustav Wiik

Ledamöter i Arcada studerandekår – ASKs Fullmäktige 2019
Daniella Lassas, Jonnie Lassila, Axel Lehtinen, Matias Koskela (suppleant), Jacob Dahlberg (suppleant), Nico Lagus (suppleant), Niklas Forsman (suppleant) & Marcus Vitiello (suppleant)

Klicka här för att bli medlem i HanSe! 
facebook instagram
Hosk
HoSK rf

Specialföreningen för studeranden inom idrott, social- och hälsovård
Färg på halare: Grön
Kontakt: info(a)hosk.fi

Styrelsen 2019
Ordförande: Joanna Daly
Vice ordförande: Carina Blomqvist
Kassör: Tony Hoffman
Sekreterare: Janina Sved
Programansvariga: Patrick Koski & Essi Linnavuori
Medlemsansvarig: Ronja Nummelin
Tutoransvarig: Nathalie Hyytiäinen
Representationsansvarig: Linnea Hakala
Kommunikations- och marknadsföringsansvarig: Michelle Snårbacka

Ledamöter i Arcada studerandekår – ASKs Fullmäktige 2019
Lina Smedlund, Wilhelm Nielsen, Vanessa Lindström, Patrick Koski, Tove Salminen, Nathalie Hyytiäinen & Carina Blomqvist

www facebook instagram
Kult-logo-ny-2017-1
Kulturproducentstudenter rf (Kult)

Specialföreningen för kulturproducentstuderande
Färg på halare: Turkos
Kontakt: kult.rf@gmail.com

Styrelsen 2019
Ordförande: Maj Ilola
Vice ordförande: Ronja Forsström
Ekonom: Heidi Grönroos
Sekreterare & programansvarig: Gisela Montonen
Tutoransvarig: Rosanna Halttunen
Marknadsförings- och kommunikationsansvarig: Adriana Knispel
Funktionärer: Alexandra Bjondahl, Lilli Dahlberg, Frida Lassus, Laura Lindström och Malin Åhman

Ledamöter i Arcada studerandekår – ASKs Fullmäktige 2019
Rosanna Halttunen (suppleant)

facebook instagram
TLK
Tekniska Läroverkets Kamratförbund r.f. (TLK)

Specialföreningen för ingenjörsstuderande.
Färg på halare: Blå
Kontakt: tlk(a)tlk.fi

Styrelsen 2019
Ordförande: Oscar Mansén
Vice ordförande: Mathias Lunabba
Kamrer: Max Grönroos
Sekreterare: Fredrik Ekström
Klubbhöfvding: Joel Jansson
Tutoransvarig: Sean Kossila
Socialt ansvarig: Christoffer Herala
Internt ansvarig: Robert Korsström
Informatör: Jonatan Lehtinen

Ledamöter i Arcada studerandekår – ASKs Fullmäktige 2019
Oscar Mansén, Sean Kossila, Malin Nysand, Max Grönroos (suppleant) & Daniel Tallberg (suppleant)

www facebook instagram